Výlet do Thajska som vôbec neplánovala. Nakoniec to bolo 11 najlepších dní za posledný rok

Výlet do Thajska som vôbec neplánovala. Nakoniec to bolo 11 najlepších dní za posledný rok
5 (100%) 9 votes

Ísť na výlet do Thajska? To naozaj nemám v pláne.

Toto bola moja odpoveď pred pár mesiacmi. To som však ešte nevedela, že jedného dňa prídem domov z práce, zapnem wifi a vyskočí na mňa toto:

 

Výlet do Thajska
Výlet do Thajska s jedným z najlepších travel blogerov Slovenska. No dá sa odolať?

 

 

A teraz nech mi niekto povie, že život je komplikovaný

 

Spomínam si na moje prvé reakcie. Prečítala som si o čo presne ide a už to šlo. Motýle v bruchu, premýšľanie, či idem alebo nie. Podotýkam, že som nastúpila do novej práce, kde som mala za sebou prvý týždeň. 😀

Skrátim to. Prešlo asi 30 minút, počas ktorých som oznámila mame, že idem (tá si už zvykla na moje šialené rozhodnutia, takže sa len usmiala). Povedala som si, že tam chcem ísť a ostatné si už nejako zariadim. Napísala som Paťovi z Flying banana a BOLO ROZHODNUTÉ.

 

 • Takto nejako vyzerajú moje spontánne rozhodnutia, bez ktorých si svoj život neviem predstaviť. 🙂

 

Ísť na výlet do Thajska s úplne cudzími ľuďmi? Si sa zbláznila?

 

Výlet do Thajska bol pre mňa prvá skúsenosť aj s tým, že som niekam cestovala s ľuďmi, ktorých som nikdy predtým nevidela. Mnoho známych mi povedalo, že oni by do toho nešli, ale prečo?

Ja som si povedala, že aký môže byť človek, ktorý do toho ide?

 

 • Určite má rád dobrodružstvo a cestovanie ako ja,
 • pravdepodobne takisto nikoho v skupine nepozná,
 • asi má rád v živote spontánne rozhodnutia.

 

Hneď 3 veci, ktoré máme spoločné. To niekedy nemáš ani s človekom, ktorého poznáš už roky. Takže ešte nejaké pochybnosti?

 

Výlet do Thajska
Výlet do Thajska bol pecka, stretli sme sa fakt super partia ľudí.

 

9 dôvodov, prečo som sa do Thajska zamilovala

 

1. Thajci sú najviac dobrosrdeční ľudia, akých som dodnes stretla

 

Keď môžu tak pomôžu. Stačí sa na nich pozrieť a máte hneď krajší deň. Stále sa usmievajú. K životu im stačí tak málo. Za ničím sa nenaháňajú.

A takto by som mohla pokračovať. Možno si poviete, že preháňam. Ale ja som ich takto naozaj vnímala. Neviem, či som mala len šťastie, ale moja skúsenosť s ľuďmi žijúcimi v Thajsku je 100% pozitívna.

 

 • V Thajsku žije veľké množstvo tzv. ladyboys

Ide o mužov, ktorí sú dokonalými ženami. Doslova. Jediné poznávacie znamenie je ich hlas. Tam to trošku nesedelo. 😀 Títo ľudia pracovali všade. Či už ako barmani v kluboch, v hoteloch alebo ako kuchári v reštauráciách. Vnímala som to tak, že ich všetci berú za normálnych, plnohodnotných a rovnocenných ľudí. A to sa mi páčilo. Tak by to malo byť všade.

 

 • Deti v Thajsku sa stále hrajú ako sa deti hrať majú

Žiadne iPady, iPhony, mobily a videohry. Vždy keď som videla niekde dieťa, tak pobehovalo po pláži a hralo sa s kamienkami a pieskom alebo s čím. A tak to má byť.

 

Výlet do Thajska
Milujem túto fotku. No nie je im dobre?

 

2. Do ich náboženstva sa moc nevyznám, ale ich prístup k životu sa mi veľmi páči

 

Hovorím samozrejme o budhizme.

Ľudí, ktorí vyznávajú toto náboženstvo a teda aj Thajcov, považujem za ľudí šťastných. Viem, že ich cieľom v živote je dosiahnuť osvietenie a teda sa vzdať života v materiálnom bohatstve tu na zemi. Priznám sa, že je to jedna z vecí, ktoré ma veľmi zaujali.

 

 • Konkrétna situácia, ktorá ma v spojení s ich náboženstvom prekvapila?

 

Keď sme išli na akékoľvek miesto, kde bola socha Buddhu, ženy museli byť minimálne od pása dole zahalené. Čo v 30 stupňových teplotách nie je až taká sranda. 😀 Vnímala som to však pozitívne. Príde mi to ako prejav ich úcty voči Buddhovi.

 

Výlet v Thajsku
Pred vstupom každá žena dostane takúto šatku, ktorú by mala mať stále na sebe.

 

 3. Príroda v Thajsku je pre mňa raj na zemi

 

More, pláže, palmy, piesok a všadeprítomný pokoj….čo viac dodať. Nespomínam si na jediné miesto, ktoré by sa mi na výlete v Thajsku nepáčilo. Určite tam boli také tie miesta s malými polorozpadnutými chatrčami. K celkovému dojmu to však neubralo ani trošku. Možno to bude tým, že aj tí ľudia, ktorí z tých chatrčí vyšli sa usmievali. 🙂

Výlet do Thajska
Keď premýšľaš, že ako to v tom Thajsku asi vyzerá. Tak takto nejako. 🙂

 

4. Opice a čerstvé kokosy musia byť

 

Do tých malých šialených opičiek som sa naozaj zamilovala. Nikdy predtým som nevidela opicu naživo (iba ak v zoo). Tieto však behajú pomedzi ľudí ako nič a keď sa rozhodnú, že to, čo máš v ruke bude patriť im, tak máš smolu. Viem o čom hovorím. 😀 Sú malé a drzé, ale fakt rozkošné.

 

Výlet do Thajska
Aký pozér. 😀

 

5. Ak máš rád pikantné jedlá, Thajskú kuchyňu budeš milovať

 

Thajské jedlo je pripravované prevažne v pikantnom prevedení. Či už ide o polievky, mäso alebo tie ich nudličky. Ja síce pikantné jedlá nemusím, vždy som si v menu našla niečo, čo chutilo aj mne. Prípadne si skús vypýtať jedlo “with no chilli”. Nezaručujem však, že pikantné nebude. 😀

 

Výlet do Thajska
Na obrázku vľavo vidíte Pad Thai – thajské národné jedlo. Chutí skutočne skvele. Vpravo je najobľúbenejší thajský dezert Mango Sticky Rice, ktorý si môžete pripraviť aj u vás doma. 😛
Výlet do Thajska
Takmer každý večer tu boli thajské trhy, na ktorých ste našli jedlá od výmyslu sveta. Všade kopec ľudí, dokonalá vôňa.

 

Keď hovorím o vôni. Až raz pôjdeš do Thajska, musíš ochutnať durian. Čo to ten durian vlastne je? Ide o ovocie, ktoré musia Thajci milovať. Robia z neho totiž všetko. Čipsy, koláče, milk shaky, smoothie. Čím je toto ovocie také zaujímavé? Jeho ževraj vôňa pripomína zápach minimálne 10 dňových zatuchnutých ponožiek a to som ešte ubrala.

U mňa je to zatiaľ jediné jedlo na svete, ktoré by som do úst už asi nikdy nevložila. Ale ty ho ochutnaj. 😀 😀 😀 Je to zážitok. Minimálne hodinu budeš vedieť, čo si jedol. 😀

 

Výlet do Thajska
Len pre ukážku. Takto durian vyzerá. Jediná forma tohto ovocia, kedy necítite jeho “vôňu”.

 

6. Prvý krát v živote som skúsila masáž – a rovno thajskú

 

Ak sa náhodou niekedy ocitnete v Thajsku ako som sa tam ocitla ja, nemôžete zabudnúť vynechať thajskú masáž.

Priznám sa, že som mala voči tomu rešpekt, pretože som z každej strany počúvala ako ma zničia a nebudem vedieť na druhý deň chodiť. Vôbec to nebola pravda.

Po hodinovej thajskej masáži som vyšla von a vtedy som sa cítila ako v raji. Skoro som sa rozplakala od šťastia. 😀 A to nepreháňam.

 

 • K tomu ešte cena 220 bahtov, čo je na naše asi tak 5 až 6 eur. No nekup to.

 

Keby sa raz presťahujem do Thajska, tak na masáž chodím aj každý deň.

 

7. Jazda Tuk Tukom a výlet k Emerald Pool

 

Po mojom: jazda “ťuk ťukom” a výlet k Esmeralda pool”. 😀

Ale k veci.

Keďže sme už boli po pár dňoch dosť vyčerpaní, rozhodli sme sa ísť na trošku pokojnejší výlet. Nasadli sme do obľúbeného tuk-tuku a odviezli sa k národnému parku s názvom Emerald Pool.

Tuk-tuk je typické vozidlo, ktorým Thajci brázdia svoje cesty. Žiadne okná, 2 lavice na sedenie, nastavíš playlist a ideš. Keď máš milého šoféra ešte aj nakrájaný melón na osvieženie dostaneš. 😀

Na konci cesty nás čakali priezračné jazerá, úžasná príroda, dokonalý pokoj. Presne to Emerald Pool na Krabi ponúka. Po šialenostiach, ktoré sme prežili posledné dni nám nič viac k šťastiu nechýbalo.

 

Výlet do Thajska
Ťuk – Ťuk, photo by Milan Bardún alias Cestujeme bez mapy

 

8. Vrchol Tiger Cave Temple

 

Náš “pán sprievodca” Milan sa rozhodol, že predsa len nemáme dosť 😀 a vzal nás na vrch chrámu, ku ktorému viedlo 1237 schodov (niektoré majú výšku viac ako 30 cm).

 • Tiger Cave Temple je chrám, ktorý však nie je typický chrám ako by sme si ho mohli predstaviť. Ide o akýsi vrchol hory, ku ktorému vedie už spomínaných 1237 schodov (je to fakt makačka). Na vrchu je zlatá socha Buddhu a úžasný výhľad, ktorý toto miesto ponúka.

 

Výlet do Thajska
Ten pocit, že ste to celé vyšlapali tiež nie je na zahodenie. A teraz zísť dolu. 😀

 

Výlet do Thajska
Miestami nám nebolo všetko jedno. 😀

 

 9. Moje milované kajaky na záver

 

Jeden deň sme si naplánovali 2 hodinový výlet na kajakoch na Phi Phi Islands. To bolo niečo. Len vy, váš kajak partner a nekonečné more všade okolo vás. Prešli sme dobrý kus, kde sme len tak chillovali a pozorovali rybky. Bol to super zážitok.

Len jednu vec som trošku nevychytala,mmmm. Zabudla som sa natrieť opaľovákom a najviac to schytali moje nohy. Nevedela som, že pokožka môže byť až taká červená. 😀 2 dni som chodila ako spečená klobása, potom bolo dobre. 😀 Aj tak mi to za to stálo.

 

Tam chcem byyyť. A pokojne aj s Milanom bez mapky, či baPky? 🙂

 

Výlet do Thajska ti jednoznačne odporúčam, ale nezaručujem, že sa vrátiš 😀

 

Výlet do Thajska bol pre mňa prvým výletom za hranice Európy. Dovtedy som cestovala výlučne len do európskych krajín. Áziu som totiž vnímala ako krajinu pre mňa nedostupnú. Síce som nepoznala nikoho, kto má vlastnú skúsenosť, myslela som si, že tam sa mi určite páčiť nebude. Tiež som si predstavovala, že keby mám ísť do Ázie, tak budem potrebovať oveľa väčší budget, ako cestovať niekde v rámci Európy.

 

 • Dnes už viem, že som sa poriadne mýlila.

 

Ako bonus k tomuto článku som napísala krátky e-book – 9 TIPOV AKO NA VYĹETE PO ÁZII UŠETRIŤ. Stačí do formulára nižšie vložiť tvoj email a následne sa ti otvorí stránka s mojim e-bookom. Potom už len čítaš a pri návšteve napríklad Thajska môžeš čo-to ušetriť. 🙂

 

Facebook komentáre

4 thoughts on “Výlet do Thajska som vôbec neplánovala. Nakoniec to bolo 11 najlepších dní za posledný rok

  1. Bolo tam naozaj super. 🙂 A ten durian..hehe ste mali tému večera 😀 A čo drahý povedal? Ako niektorí ľudia sú s týmto ovocím a jeho vôňou dosť v pohode. Ale väčšina to nedáva. 😀

 1. V Thajsku a Kambodži jsme byli bez cestovky 3 týdny v roce 2015. Na přelomu roku 2016/2017 celé dva měsíce. Vypravili jsme se sami dva, jen s batohem, bez cestovky a nelitujeme. I letos, pokud zdraví dovolí, vyrazime v zimě znovu. I když už jsme důchodci a bylo nám 64 roků…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *