Varšava mi pobláznila hlavu svojou farebnosťou a jedinečnou atmosférou mesta

Varšava mi pobláznila hlavu svojou farebnosťou a jedinečnou atmosférou mesta
5 (100%) 8 votes

Varšava je hlavné a zároveň najväčšie mesto Poľska. Čo však toto mesto v sebe skrýva? Ja som takmer doslova padla na zadok. Už po príchode do Varšavy som ostala očarená skvelou atmosféru sprevádzanou veľkým množstvom študentov, ktorí si len tak užívali slnečné lúče v krásny letný deň na terasách v miestnych podnikoch.

Varšava
Panoráma Starého mesta Varšava

Ako vznikol nápad navštíviť práve mesto Varšava?

To, že spolu so sestrou skočíme na výlet do Varšavy, sme už vedeli od októbra 2016. Ako je to možné? 😀 Veľmi jednoducho. Kúpili sme si lístky na koncert skupiny Coldplay, ktorá tu vystupovala práve toto leto. Najskôr som bola sklamaná z cien lístkov do Viedne, napokon som uznala, že nič lepšie sa nemohlo stať. Viedeň som už predsa len navštívila niekoľkokrát. Ale Varšava bola moja premiéra. A verím, že sa to pri nej neskončí.

Vašava
Koncert bol úžasný.

 

Ako sa do Varšavy dostať?

Od konca júna už veľmi jednoducho. Letecká spoločnosť Wizz Air bude lietať do Varšavy priamo z bratislavského letiska. My sme ešte to “šťastie” nemali. 😀 Ale veľký problém to nebol. Keďže sme cestovali zo Žiliny, kde sme nastúpili na vlak do Bohumína. V Bohumíne sme už len prestúpili na vlak, ktorý šiel priamo do Varšavy. Veľmi jednoduché. Toto celé nás dokopy vyšlo do 20€. Možností je však oveľa viac. My sme stavili na pomer komfortu a ceny.

 

Čo ti toto mesto ponúka?

Je toho skutočne veľa. Varšavu by som opísala ako mesto plné parkov, fontán, skvostných budov a to všetko prepojené skvelou atmosférou, ktorú vytvárajú, či už miestni alebo veľké množstvo cudzincov a turistov.

Varšava
Farebné budovy Starého mesta na hlavnom námestí

 

1.PALÁC KULTÚRY A VEDY

Ide o najvyššiu a zároveň najväčšiu budovu vo Varšave ako aj v celom Poľsku. Palác má dokopy 42 poschodí, kde na 30. poschodí narazíš na výhliadkovú terasu vo výške 114 metrov. To sme si so sestrou nemohli nechať újsť. Každopádne už zvonku je palác neprehliadnuteľný. Jeho súčasťou je niekoľko divadiel, múzeí, reštaurácii, kino a v okolí zas narazíš na park Swietokrzyski. Ceny výhliadky sa pohybujú od 12 zl do 22 zl za nočnú výhliadku, ktorá však stojí za to. Všetky info nájdeš na ich webstránke, ktorá je mimochodom úžasná. Veď čekuj.

Varšava
Palac Kultury i Nauki – Varšava

 

2.PARK OGRÓD SASKI

Tento park sa nachádza priamo v centre Starého mesta. Je dokonalý na slnečné popoludnie strávené s kamošmi alebo rodinou. Nesmie chýbať obrovská fontána s jazierkom v blízkosti. Pred vstupom do parku narazíš na čestnú stráž, ktorá tu chráni tzv. Grób Nieznanego Žolnierza – Hrob Neznámeho Vojaka. Ide o pomník postavený na počesť vojakov, ktorí tu padli počas 1. svetovej vojny.

Varšava
Park Ogród Saski – Varšava

 

Varšava
Menšie jazierko v Parku Ogród Saski

 

Varšava
Som sa zladila? 😀

 

3.PREZIDENTSKÝ PALÁC

Všetky tieto pamiatky sa nachádzajú v centre Starého mesta. Výnimkou nie je ani prezidentský palác. Ten mi veľmi pripomína ten náš, v Bratislave. Nemôžem ale povedať, že by ma nejako extra zaujal. 😛

Varšava
Palac Prezydencki Varšava

 

4.PARK OGRÓD KRASINSKICH

Ďalší z úžasných parkov, ktorými je Varšava známa. Stromy, kvety, fontány a pokoj. Zaujímavosťou je, že práve v parkoch majú všade hotspot a teda tu perfektne funguje wifi pripojenie. Keď človek nevie kadiaľ presne má ísť, tak to padne vhod.

Varšava
Ogród Krasinskich

 

Varšava
Obrovská knižnica, ktorá sa nachádza v tomto parku.

 

5.KRÁĽOVSKÝ ZÁMOK

Zamek Królewski v súčasnosti slúži ako múzeum, ktoré ročne navštívi okolo 500 tisíc ľudí. Nachádza sa na hlavnom námestí Starého mesta. Páči sa mi, že napriek obrovskej rozlohe Varšavy nie je potreba cestovať metrom alebo inými prostriedkami za pamiatkami mesta. Nemôžem tvrdiť, že by bolo všetko na jednej kope, ale ide o vzdialenosti, ktoré človek prejde po vlastných bez mihnutia oka.

Varšava
Zamek Królewski v plnej kráse

 

 

TIP 1: Úžasný výhľad na celé Staré mesto ako aj okolie ti ponúka výhliadková veža, ktorá sa nachádza hneď vedľa Kráľovského zámku. Vstup je 5 zl pre študentov, 6 zl pre dospelú osobu. Za to euro aj čosi, to vážne stojí.

Pre predstavu pripájam video:

 

6.MULTIMEDIALNY PARK FONTANN

Tento park sa nachádza na úplnom konci Starého mesta. Ide o akúsi oddychovú zónu, kde stretneš plno mladých ľudí na skateboardoch, len tak chillujúcich na lavičkách pri fontánach. Taktiež sú tu malé podniky s terasami, kde si môžeš dať nejaký ten drink alebo dobrý obed.

Varšava
Segra ma učila fotiť na jej zrkadlovke. 😀

 

Varšava
Vo Varšave sa nachádza veľké množstvo kostolov. Niekoľko z nich aj v blízkosti Parku Fontán.

 

TIP 2: Keď už spomínam jedlo. Nám sa najviac osvedčila reštaurácia Zapiecek. Ide o sieť reštaurácii vrámci celej Varšavy. 3 sa nachádzajú v Starom meste, 2 priamo v centre mesta. Na hlavnom Krakowskom predmestí je táto reštika počas letnej sezóny tak preplnená, že si musíš dokonca počkať na stôl. 😀 My sme sa ale nenechali odradiť. Hovorí sa, že väčšinou naj reštika je tá, kde je najviac ľudí. A to sa nám osvedčilo. Jedlo bolo tip-top! A cena v porovnaní s ostatnými reštikami je tiež výrazne nižšia. Odporúčam!

Varšava
Nájdete tu typické jedlá poľskej kuchyne, ktoré sú veľmi podobné tej našej.

 

Mesto Varšava vnímam ako mesto plné možností. Máš rád romantické večerné prechádzky v uličkách mesta? Opaľovanie sa na súkromnej mini pláži pri vode? Obdivuješ históriu a architektúru budov? Máš rád parky plné kvetov, fontán a malých jazierok? Alebo by si rád skočil niekam do klubu a len tak si užíval atmosféru dnešnej noci? V tom prípade ťa Varšava určite nesklame. Stačí len vyraziť. 🙂 🙂

 

 

 

 

Facebook komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *