Sardínia bez cestovky? To sa mi len tak prihodilo. Vážne

Sardínia bez cestovky? To sa mi len tak prihodilo. Vážne
5 (100%) 9 votes

“Sardínia bez cestovky?”

Často sa ma ľudia pýtajú, aké mám cestovateľské plány na najbližšie obdobie. Väčšinou sa dočkajú odpovede typu: “Neviem, netuším.” Najčastejšie totiž kupujem letenky zo dňa na deň. Ako to myslím? Jednoducho. Len tak si sedím a tie letenky na  mňa vyskakujú samé. Keď sa mi cena a destinácia zapáčia, kupujem. Zvyšok si už vždy nejako zariadim.

Tak to bolo aj so Sardíniou. A nakoniec bol z toho jeden parádny výlet. 12 dní, 7 miest, pocit slobody a zistenie, že sólo cestovanie je super.

 

Sardínia bez cestovky
Sardíniu som navštívila v mesiaci apríl, vtedy je príroda na tomto ostrove najkrajšia.

 

Najkrajšie pláže, či najlacnejšie ubytovanie? To nečakaj.

Rozhodla som sa tento článok poňať svojsky, presne tak, aký bol aj môj výlet, ktorý som nazvala Sardínia bez cestovky. Nečakajte teda žiadne zaručené tipy na najkrajšie pláže na Sardínii, ani na najlacnejšie ubytovanie a podobne.

Nevedela by som to tak opísať, keďže celý tento výlet bol dosť spontánny a takmer vôbec nenaplánovaný. Dodnes spomínam na momenty, ktoré len tak prišli.

 

Sardínia bez cestovky
Všetky pláže na Sardínii boli niečím zaujímavé, takže nálepku najkrajšia by som nedávala žiadnej. Na fotke vidíš súkromnú mini pláž aj s okolím v meste Porto Torres.

 

Ako ma deň pred odchodom prišiel navštíviť starý známy, pán Strach

Pamätám sa ako som deň pred odchodom sedela a rozmýšľala nad tým, čo to vlastne robím. Idem do Talianska bez akékoľvek plánu, žiadne ubytko, po taliansky neviem nič. Nemala som ani čas si naštudovať nejaké múdre rady ako to na Sardínii funguje.

Dokonca som chvíľu rozmýšľala, že sa na to celé vykašlem, nechám prepadnúť letenky a ostanem doma. To som fakt chcela urobiť? Tiež nechápem.

 

Keď od nervozity plánujete, čo sa dá (o 2 ráno)

Bola som taká nervózna, že som sa rozhodla  aspoň čo to naplánovať. Sadla som za notebook, otvorila google maps a hľadala všetko možné aj nemožné o tom ako za 12 dní prejsť celý ostrov a zároveň si ho čo najviac užiť. Veľa som toho nestihla, ale aspoň som si určila mestá, ktoré by som chcela navštíviť a na prvé dni si zajednala ubytko.

Na druhý deň som stála na letisku v Bratislave a za 2 hodiny už vystúpila v meste Alghero.

 

Sardínia bez cestovky alebo Alenka v ríši divú

Už na letisku v meste Alghero som blúdila a zisťovala ako sa dostať do centra. Pred hlavnou budovou bola tabuľa, na ktorej boli časy odchodu autobusu. Vôbec som však nechápala ničomu, čo na nej bolo napísané. Lístok som s menšími ťažkosťami kúpila v automate v letiskovej hale, nastúpila na prvý bus, ktorý prišiel a dúfala, že ma vyhodí niekde v centre Alghera.

Keď už sa mi zdalo, že cestujem akosi dlho, povedala som si, že vystúpim na ďalšej zastávke a odtiaľ sa pokúsim presunúť k hotelu.

 

Sardínia bez cestovky
Malý lesík za plážou v meste Alghero. Na tomto mieste som sa cítila ako v rozprávke.

 

Neexistuje krajina, v ktorej by som sa nedokázala stratiť. Sardínia nie je výnimkou

Trošku som tam poblúdila, prešla sa po pláži a našla informačné centrum. Keďže v informačnom centre na Sardínii mi po anglicky nič nerozumeli, pokus 1 zlyhal.

Už neviem prečo, rozhodla som sa vrátiť na zastávku, kde som vystúpila. Keď som tam prišla, oproti v dome stála nejaká pani na balkóne, ktorá sa na mňa pozerala a opýtala sa ma, či nie som náhodou Monika. Skoro som odpadla. Zastávka, na ktorej som vystúpila bola presne oproti môjmu ubytku. Len ja som o tom nevedela.

 

Sardínia bez cestovky
Toto nie je múzeum vlakov. Na Sardínii tento vláčik chodieva bežne z mesta Alghero do mesta Sassari. Dobre vás prefúkne a použitie toalety je zážitkom na celý život. 😀

 

Presun zo severu ostrova na juh

Mesto Cagliari je hlavné mesto Sardínie. Prišlo mi, že najjednoduchší spôsob ako sa sem dostať bude ísť vlakom. Po 4 hodinách som vystúpila na stanici v Cagliari a znova ma čakalo hľadanie hostela. Nejakú dobu mi to trvalo, keďže hostel sa nachádzal v nekonečných talianskych uličkách blízko centra. Zvládla som to.

Keď si takto po čase spomeniem na Cagliari ako prvá mi napadne šialená, asi 35 ročná Austrálčanka, s ktorou som bola na izbe. Dodnes si píšeme a verím, že sa jedného dňa vidíme. Najlepšie u nej doma. 😛

 

Sardínia bez cestovky
Jeden večer sme si s Beth vyrazili do miestneho podniku. Nesmie chýbať kvalitné talianske vínko, olivy a samozrejme prosciutto crudo, mňam.

 

Villasimius – láska na celý život

Do tohto mesta som pôvodne vôbec nemala v pláne zavítať. Už mi však v Cagliari bolo akosi dlho, tak som jeden večer zapla wifi a googlila kam v blízkosti sa oplatí ísť. Neoľutovala som. V tomto meste som zažila najkrajší deň z celého tripu.

Na pláži, ktorú som mala mimochodom takmer len a len pre seba som stretla miestneho chlapíka, ktorý mi porozprával veľa zaujímavostí o živote na tomto ostrove. Vedeli ste napríklad, že na Sardínii žije viac oviec ako ľudí? Zaujímavé. 😀

 

Sardínia bez cestovky
Villasimius – jedno z najkrajších miest, ktoré som videla
Sardínia bez cestovky
Pohľad na vežu z pláže. Keď mi Roberto povedal, že ideme tam hore, tak som sa len zasmiala.
Sardínia bez cestovky
Vďaka nemu som išla na miesta, ktoré by som sama neobjavila. Jedla som wild asparagus, morské plody priamo z mora – vraj je to ilegálne, ale dve tri nevadí. To on povedal. 🙂

 

Taliani sú veľmi pohostinný národ

Nezabudnem na manželský pár, ktorý ma ubytoval u nich doma. Keď som tam prišla, neverila som vlastným očiam.  Plná chladničku jedla, na stole raňajky jak pre kráľovnú, všade papieriky, na ktorých bolo po anglicky napísané ako ma vítajú (keďže reálne po anglicky nehovorili), a to všetko za 20€/noc.

Takže fakt, že som na toto ubytovanie musela prejsť 40 minút peši mi vôbec nevadil.

Sardínia bez cestovky
Carlos a Gigliola boli veľmi milý manželský pár. V každej izbe ma čakal takýto papierik s popisom v angličtine.

 

Neviete po taliansky ani slovo? Ani ja. Raz som na tom dokonca ušetrila

Príhod ako som sa dorozumievala rukami nohami mám veľa. Najviac zážitkov mám s vodičmi autobusov. Jeden ma kúsok odviezol, zastavil a šiel so mnou kúpiť lístok do najbližšieho stánku. Druhý ma vzal zadarmo až do cieľa. Prečo? Dodnes neviem. Asi som mu bola sympatická. Alebo už na mňa nemal nervy?

Plán bol prejsť z mesta Oristano do mesta Orosei.

Pán vodič mi však pochopiteľne nič nerozumel. Chvíľu sme sa snažili dorozumieť, on taliansky – ja anglicky, až mi nakoniec ukázal, že si mám sadnúť bez lístka. Trochu som nechápala, ale povedala som si, že keď tak ukázal, tak nedbám.

Na konci cesty som predsa len za ním prišla a dávala mu do ruky nejaké peniaze, on ich však nechcel, tak som sa nebránila. To je tak, keď ušetríš a ani si to neplánoval. 😀

Sardínia bez cestovky
Vo väčšine autobusov na Sardínii sa lístky nekupujú priamo u vodiča, ale v rôznych malých obchodíkoch.

 

12 dní, 7 miest, pocit slobody a zistenie, že sólo cestovanie je super

Niekto si možno povie, že som blázon. Len tak sa zobrať, zbaliť sa a ísť. Možno blázon som. Ale kto to ešte nezažil, tak nepozná ten pravý pocit slobody. Keď ráno vstanete, neviete kde budete o pár hodín, nie to ešte zajtra. To ma baví.

Už teraz sa teším ako sa jedného dňa zbalím a pôjdem si cestou necestou len tak. Kam ma vietor zaveje.

 

Sardínia bez cestovky
Sardínia bez cestovky? Keď bude príležitosť, tak sa tam znova vrátim. Tento krásny ostrov ti jednoznačne odporúčam.

 

 

Aký bol tvoj prvý sólo trip? Prežíval si podobné nezmyselné pocity strachu ako ja? Daj mi vedieť v komentároch – dole pod článkom. 🙂

Facebook komentáre

4 thoughts on “Sardínia bez cestovky? To sa mi len tak prihodilo. Vážne

  1. Villasimius vyzerá parádne a teda kočka máš vážne gule..keď sa to teda smie takto verejne napísať..klobúk dole cestovať sama a bez znalosti jazyka 😀 😀 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *