Obec Strečno: 7 tipov čo vidieť a nezmeškať v Strečne a okolí + tipy na ubytovanie

Obec Strečno: 7 tipov čo vidieť a nezmeškať v Strečne a okolí + tipy na ubytovanie
5 (100%) 6 votes

Obec Strečno sa nachádza na ľavom brehu rieky pod hradom Strečno, medzi okresmi Žilina a Martin. Ide o malebnú dedinu na severe Slovenka. Žijem tu už od roku 1993 a čím ďalej, tým viac si uvedomujem, že toto je to miesto, kde sa cítim najlepšie. Áno, áno…milujem cestovanie a len tak sa ho nevzdám. Ale domov je len jeden a pre mňa ho vždy predstavovalo jediné miesto. Miesto, kam sa vždy nakoniec aj tak vrátim. Miesto, kde ma čakajú moji najbližší a vždy sú tu pre mňa.

Strečno
Takýto výhľad mám kúsok od domu. No nie je to mega?

 

Čo môžeš v Strečne vidieť a zažiť? 

Obec Strečno ponúka turistom ako aj milovníkom prírody nespočetné množstvo dôvodov na návštevu. Aj preto som sa rozhodla ti urobiť takého malého sprievodcu touto obcou a jej okolím. A máš to z prvej ruky. Kedysi keď som niekomu povedala, že som zo Strečna, častokrát sa ma ľudia opýtali, že či bývam na hrade. Hm. 😀

Nie nie nebývam na hrade, Strečno nie je len hrad, ale aj názov malej dedinky priamo pod ním. Je však azda najznámejšou pamiatkou v okolí.

 

Strečno
Hore je hrad a dole je Strečno. Chápeme sa? 😀

 

1. Hrad Strečno

Náš hrad je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Ani sa nečudujem. Je to jeden z najväčších skvostov, ktorým sa môžeme pochváliť. Žila tu aj známa panovníčka Žofia Bosniaková, ktorej telo bolo ešte donedávna uložené v kaplnke v Tepličke nad Váhom.

Hrad Strečno ti ponúka plnohodnotnú prehliadku sprevádzanú hradným sprievodcom. Vstup do hradu je v najväčšej sezóne častejšie ako len každú hodinu. Nedávno som sa rozprávala so sprievodkyňou na tomto hrade, ktorá mi to potvrdila. Sezóna je od apríla do októbra, takže máš kopu času prísť sa sem pozrieť.

 

Strečno
Jednoducho nádhera.

2. Stredoveká dedina – Paseka

Priamo pod hradom otvorili v roku 2013 krásnu stredovekú dedinu, tiež nazývanú Paseka. Ide o stredovekú dedinu, ktorá bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb z 10. – 12. storočia. Nájdeš v nej malé drevené domčeky so strechami, ktoré sú pokryté trstinou, funkčnú zvonicu a studňu. Taktiež amfiteáter s lavičkami. Čas od času sa tu odohrávajú rôzne kultúrne podujatia. Nechýba ani detské ihrisko a občerstvenie hneď vedľa dediny. Ide o akúsi oddychovú zónu pod hradom Strečno.

 

Strečno
Výstavba stredovekej dediny pod hradom Strečno stála takmer pol milióna eur. 😮

 

Strečno
Nájdeš tu dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov.

 

3. Kompa a plte na Váhu

Kompa na Váhu je takou malou raritou v celom okolí. Prevezie ťa zo Strečna do Nezbudskej Lúčky a tak si skrátiš cestu do Terchovej a ešte aj ušetríš. Nehovoriac o zážitku, ktorý ti táto malá-veľká atrakcia ponúka. Počas prepravy máš dokonalý výhľad na už spomínaný hrad Strečno ako aj okolitú prírodu a hory.

4. Plte na Váhu

Začiatky pltníctva sa datujú už od 11.storočia. V súčasnosti si môžeš vychutnať plavbu plťou od apríla, kedy je každoročne slávnostné otvorenie sezóny až do konca októbra. Privítajú ťa pltníci v krojoch, ktorí ti počas cesty prerozprávajú celú históriu pltníctva v týchto končinách ako aj známu povesť o Margite a Besnej. Rovnakými menami sú pomenované dve najznámejšie a kedysi najnebezpečnejšie bralá v Strečnianskej úžine.

 

Strečno
Tradícia prepravy kompou cez rieku Váh funguje už dlhé roky. Samozrejme nesmie chýbať hrad Strečno. Ten je tuším na každej fotke. Ešte aj z okna ho vidím, keď sa kuknem. 😀

5.Starý hrad Strečno

Ide o zrúcaninu hradu, ktorého prvá písomná zmienka pochádza z roku 1241. Návštevníkom ponúka krásny výhľad na okolité hory a rieku Váh. Ide o tzv. Domašinský meander. Cesta vedie cez susednú dedinu s názvom Nezbudská Lúčka, do ktorej sa zo Strečna dostaneš cez most na konci dediny. Po ceste na Starý hrad Strečno ťa bude neustále obklopovať úžasná príroda, šum potoka, čerstvý vzduch a sem-tam nejaký ten český turista. 😀

 

Strečno
Cesta na Starý hrad Strečno je sama o sebe zážitkom.

 

Strečno
Pohľad na zrúcaninu hradu zblízka.

 

Strečno
Dôležité je vybrať sa sem počas pekného počasia. Vtedy si to užiješ najviac. 🙂

 

Strečno
Dokonalý výhľad na Domašinský meander.

 

6. Koliba panoráma

Cestou z hradu ti určite odporúčam zastaviť sa na Kolibe, ktorá sa nachádza na kopci nad Nezbudskou Lúčkou. Ide o veľmi príjemnú prechádzku, na konci ktorej ťa čakajú typické slovenské špeciality, dobré chladené nápoje a možno sa nevyhneš spoločnosti nejakého toho páva, koňa alebo ovečiek. Veľmi sa mi páči ako toto miesto posledné roky upravili a vytvorili pre turistov ako aj miestnych príjemnú zastávku na odpočinok.

 

Strečno
KOLIBA HOLLYWOOD style. 😀

7. Vodné dielo Žilina

Máš chuť si zašportovať? Ísť si zabehať, zobrať bycikel, korčule.  Alebo sa len tak prejsť po okolí? Žiaden problém. Vodné dielo Žilina ti počas leta ponúka super trať od Žiliny až po Varín. Dostaneš sa sem priamo zo Strečna, Mojšovej Lúčky, či Mojša. V strede cesty medzi Strečnom a Žilinou sa nachádza malá pizzeria, kde sa môžeš občerstviť, dať si dobrú pizzu a pokecať s priateľmi.

 

Strečno
Pohľad na Vodné dielo Žilina z vtáčej perspektívy. Autor fotografie: Ivan Dovala

 

Ubytovanie v Strečne

Možností ubytovania sa v obci Strečno je viacero. Pre rodinu s deťmi alebo skupinku kamošov, by som odporučila Chalupu Lalika. Ide o chalupu, ktorá sa nachádza priamo v obci. Toto ubytovanie ti ponúka veľkú terasu, dokonalú na večerné grilovanie počas letných dní. Samozrejmosťou je spoločenská miestnosť s krbom, TV a kuchyňou.

Máme tu aj 2 penzióny – Penzión Alžbetka, ktorý je taktiež skvelou pizzeriou. Na toto ubytovanie natrafíš ihneď po vstupe do dediny z cesty vedúcej zo Žiliny do Martina.

Opačným smerom sa zas nachádza druhý penzión – Penzión Irenka, ktorý je vhodný napríklad pre sólo cestovateľov. V tomto penzióne taktiež funguje reštaurácia, v ktorej ti chutne navaria.

 

Návštevu obce Strečno a okolia určite neoľutuješ

Som presvedčená o tom, že každý návštevník, ktorý sa rozhodne urobiť si výlet do obce Strečno ako aj jej okolia neoľutuje. Je sa tu načo pozerať. V článku som nespomenula napríklad pamätník venovaný francúzskym partizánom, ktorí tu bojovali a padli počas SNP. Takýto pamätník sa nachádza aj na vrchu Polom. Ak máš rád nie príliš náročné túry a úžasné výhľady pohoria Malej Fatry, tento výlet ti určite odporúčam.

 

Strečno
Po výstupe na vrch Polom sa môžeš tešiť na tento pekný výhľad na Žilinskú kotlinu. Nachádza sa vo výške 1010 m.n.n.

 

TIP na záver: Obec Strečno každoročne organizuje výstup na Polom. Táto akcia sa koná pri príležitosti osláv ukončenia 2.svetovej vojny. Stretáva sa tu veľké množstvo nadšencov turistiky, či už ide o miestnych alebo turistov z okolitých dedín a miest. Tento deň pripadá každý rok na 1. nedeľu v mesiaci máj. Tento rok to už nestíhaš, ale budúci určite príď. 🙂 🙂 🙂

 

Facebook komentáre

1 thought on “Obec Strečno: 7 tipov čo vidieť a nezmeškať v Strečne a okolí + tipy na ubytovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *