Kam na výlet? 7 dôvodov a ešte viac prečo musíš navštíviť BRIGHTON

Kam na výlet? 7 dôvodov a ešte viac prečo musíš navštíviť BRIGHTON
5 (100%) 7 votes

“Kam na výlet?” Mám pre teba super tip.

Čo ťa ako prvé napadne, keď niekto spomenie Anglicko?

Vždy keď sa s niekým rozprávam o tom, že som žila v Anglicku, jednou z prvých otázok, ktorú mi ľudia položia je, či som žila v Londýne. Nieeeeeee, nežila som v Londýne. Londýn je super, ale žiť by som tam určite nechcela.

Vybrala som si iné mesto. Južnejšie, teplejšie, slnečnejšie a určite viac šialené. Žila som v ňom 8 mesiacov a tu je moja odpoveď, keď sa pýtaš kam na výlet napríklad najbližšie leto. Makaj do Brightonu. Tam si to fakt užiješ.

 

Kam na výlet
Výhľad z Brighton Wheel, ktoré by si dnes hľadal márne. Už neexistuje. Bolo nahradené novou atrakciou – British Airways i360.

 

Čo to ten Brighton vlastne je?

 

Brighton – už z názvu je všetko jasné. Bright = jasný, žiarivý, veselý, pestrý, živý. Presne taký Brighton je.

Ide o prímorské mesto na juhu Anglicka, takže ánoooo…je tu more. A áno, v lete sa v ňom dá aj kúpať. Aj ťa tu slnko spečie, neveríš?

 

 

Kam na výlet
Uveríš. Áno, áno…ešte stále sme v Anglicku. Teplo, slnko, more – čo viac si priať.

 

Čo tu teda môžem vidieť a zažiť?

 

Brighton je taký malý Londýn, o to viac sa mi páči. Závisí od toho, čo ťa zaujíma. História? Zábava? Príroda? Dám ti zopár tipov, z ktorých si určite vyberieš. 🙂

 

 1. Choď sa pozrieť na Royal Pavilion

 

Ak ťa zaujíma história Anglicka a zároveň chceš vidieť naozaj krásnu architektúru, určite si choď pozrieť tento skvost. Ide o exotický palác, ktorý sa nachádza v centre mesta. S výstavbou tohto paláca začali v roku 1787 na želanie kráľa Georga IV.

 

Kam na výlet
Niektorí ľudia Royal Pavilion prirovnávajú k stavbe Taj Mahal. Ročne si tento palác príde pozrieť priemerne 400 000 návštevníkov.

 

Počas I.svetovej vojny slúžil ako nemocnica pre zranených. Mala som to šťastie a akurát som sa nachádzala v meste, keď sa odohrávala nezabudnuteľná svetelná show. Nie je však show ako show. Pri príležitosti výročia I. svetovej vojny tu bol zobrazený príbeh indických vojakov, ktorí prišli o život alebo boli zranení a ošetrení v Kráľovskom pavilóne. Pozri si krátke video:

 

 

Viac sa dozvieš pri prehliadke, ktorá jednoznačne stojí za to. Vstup pre dospelú osobu je £11.70. Ak sa ti to zdá priveľa, nezúfaj. Ako môžeš vidieť na fotkách, palác je skutočne nádherný aj zvonku. Je obklopený záhradou, kde stretneš zaujímavých muzikantov, ktorí ti zaručene spríjemnia tvoj deň. Alebo si môžeš na tráve urobiť malý piknik s kamošmi.

 

2. Zabav sa v Brighton Palace Pier

 

Aké by to bolo anglické prímorské mesto, keby nemalo svoj pier = mólo. Na móle nájdeš veľké množstvo stánkov s typickými anglickými pochúťkami, od cukrovej vaty až po známe šišky doughnuts.

Nie len deti sa tu môžu vyblázniť na kolotočoch alebo si zahrať šialené hry, ktorých je tu naozaj od výmyslu sveta.

Keď som prvý krát vošla dnu, nechápala som čo sa okolo mňa deje. Plno ľudí, ktorí vkladajú mince do hracích automatov, všade pobehujú deti, hluk a krik. Šialenstvo. Smiala som sa, že po požití určitých látok by ma tam určite preplo. 😀

Brighton Palace Pier. Ide o hlavnú atrakciu na pobreží, vstup na mólo je samozrejme zdarma.

 

Kam na výlet
V pozadí vidíš West Pier, ktorý bol predchodcom súčasného móla. A čajky musia byť. 😀

 

3. Zaži podmorský svet v Sealife Centre

 

Samozrejme tu nechýba typické podmorské akvárium. To v Brightone je však skutočne výnimočné. Ide totiž o najstaršie fungujúce akvárium na svete, ktoré je ohromujúcim dielom viktoriánskej architektúry. Postavené bolo v roku 1872.

Chcel by si si podržať malé kraby, dotknúť sa morskej sasanky, či hviezdice? Nakŕmiť malé raje alebo sa len tak poprechádzať pomedzi žraloky, či morské korytnačky? Žiadny problém.

Toto podmorské akvárium sa navyše nachádza presne oproti Brighton Pier, 7 minút chôdze od Royal Pavillion. Takže všetko pekne blízko a tak ušetríš na cestovaní. Aj keď aspoň jednu jazdu v double deckeri si určite vyskúšaj a sadni si úplne dopredu. Vtedy je to najlepší zážitok. 🙂

 

4. Nezabudni vynechať najznámejšie uličky The Lanes

 

Keď som sa presťahovala do Brightonu, všetci stále hovorili, že pôjdeme do “lejnsov”. Že ten super pub, či reštika sa nachádza v “lejnsoch”. Ja som len pozerala a nechápala o čom to vlastne hovoria. Som si myslela, že je to nejaké vedľajšie mesto alebo čo. 😀

The Lanes je azda najznámejšia časť mesta Brighton. Nájdeš tu úplne všetko. Od značkových po menej značkové obchody, reštaurácie všetkých kuchýň sveta, malé kaviarničky, čokoládovne, bary, nočné kluby. Normálne nerozumiem ako sa to tam vôbec pomestilo.

Východiskovým bodom časti The Lanes je shopping centrum The Churchil Square. Ja nákupy moc nemusím, ale aj tak som sem chodievala dosť často. Pred Churchilom bol totiž vždy nejaký neobjavený street spevák, ktorý mi zakaždým zahral na strunku. Keď som šla do tejto časti mesta, aspoň na chvíľu som sa zamilovala. 🙂

 

5. Daj si francúzske Poulet Breton v anglickom prístave Brighton Marina

 

Ide o prístav, ktorý však neponúka len nekonečný pokoj pri pohľade na šíry oceán a plno jácht či plachetníc. Na tomto mieste nájdeš aj promenádu, ktorá je poprepletaná množstvom reštaurácii. Opäť  si môžeš vybrať z každej kuchyne. Talianko, Francúzsko, Amerika…

V jednej z týchto reštaurácii som pracovala aj ja. Zákazníci mi tvrdili, že krajšie miesto na vychutnanie si svojho obeda si nevedia ani predstaviť.  🙂 Ceny sú tu rovnaké ako kdekoľvek inde.

Ako sa sem dostať? Máte viacero možností. Jednou je nasadnúť v centre mesta na autobus číslo 7, smer Brighton Marina. Jednosmerný lístok stojí £2,50. Pokiaľ však počasie praje, odporúčam sa prejsť popri pláži. Cesta od Brighton Pier vedie priamo k prístavu.

 

Kam na výlet
Brighton Marina patrí k jedným z mojich najobľúbenejších častí mesta. Čo je zvláštne, keďže som tu pracovala. 😀 Ale fakt to stojí za to.

 

6. Uži si s kamošmi BBQ na pláži

 

Kamienková pláž v Brightone je dokonalým miestom pre chvíle strávené s priateľmi. Nakúpiš zopár ciderov, niečo na gril…počkať, že nemáš gril? Žiadny problém. Taký jednorázový gril kúpiš za £1 v Poundlande a šup na pláž užiť si teplé dni aj v Anglicku.

Z najbližšieho baru ti určite bude hrať nejaká tá hudba. Je dosť možné, že to bude dokonca “live music”. Brighton totiž žije live vystúpeniami umelcov každého druhu. Lepší relax nepoznám.

 

Na pláži je povolené grilovanie aj popíjanie drinkov. Nemusíš mať žiadne obavy. 🙂

 

Kam na výlet v okolí?

 

7. Kochaj sa krásnou prírodou na Seven Sisters

 

Čo takto si dať jednodňový výlet na najkrajšie útesy v okolí? Brighton síce nie je Londýn, stále však môžeme hovoriť o dosť rušnom meste plnom ľudí a áut. Ak máš teda chuť odskočiť si na kľudnejšie miesto do prírody, odporúčam Seven Sisters Country Park. Cesta autobusom trvá asi 45 minút. Konečná stanica však stojí za to.

Ide o 7 kriedových útesov, ktoré sa ťahajú smerom k prielivu La Manche. Toto čarovné miesto je synonymom pokoja, krásnej prírody a ticha, ktoré ruší len šum mora a lietajúce čajky.

 

Kam na výlet
Kam na výlet v okolí? Seven sisters Country Park. To musíš zažiť. 🙂

 

Ešte stále premýšľaš kam na výlet?

 

Mohla byť som písať ďalej o super reštauráciach, v ktorých neutratíš majland vďaka tzv. voucher codes, na ktorých všetci Angličania nenormálne frčia. Ďalej o najcoolovejších kluboch, v ktorých majland utratíš. 😀 Tiež o super jazzových koncertoch, do ktorých som sa ja osobne zamilovala a na Slovensku mi chýbajú najviac…a tak ďalej a tak ďalej.

Určite by som nezabudla na festivaly ako legendárny Gay Pride, ktorý ťa presvedčí o tom, že v tomto meste je možné naozaj všetko.

 

Kam na výlet
Jeden z mnohých grafitov, ktoré dotvárajú jedinečnosť tohto mesta.

 

Ak sa bude článok páčiť, určite sa rada podelím o ďalšie tipy, kam a prečo sa ísť pozrieť alebo ako ušetriť. Čokoľvek sa ma môžete opýtať v komentároch – dole pod článkom alebo na facebooku, na mojej funpage stránke. Rada vám odpoviem na všetky vaše otázky.

 

Zopár tipov na záver? Nech sa páči 🙂

 

Anglicko je trochu drahšie, dá sa pri návšteve atrakcií nejako ušetriť?

TIP 1 : Existuje tzv. combi-saver ticket, ktorí ti ušetrí 20% z celkovej sumy. Môžeš tak navštíviť 3 rôzne atrakcie za nižšiu sumu. Hovorím o návšteve novej atrakcie v meste Brighton, ktorou je British Airways i360, Sealife Brighton a Royal Pavilion. Lístok si zakúpiš online alebo pri pokladni v každej z týchto troch atrakcií. (online je lacnejší)

 

Ako sa čo najjednoduchšie a najrýchlejšie dostanem do Brightonu?

TIP 2 :  Easyjet lieta každý deň dokonca 2-krát z Viedne na letisko London Gatwick. Takisto aj z Prahy. Letenky sa dajú zohnať naozaj lacno, pokiaľ ich kupuješ v určitom predstihu. Letisko London Gatwick sa nachádza 35 minút vlakom od mesta Brighton. Cena lístka z letiska do mesta je priemerne 9 libier. Naozaj to nie je nič zložité.

Ja som sa vždy smiala, že rýchlejšie prejdem z Viedne do Brightonu ako zo Žiliny do Viedne,hm. O Prahe radšej ani nehovorím. 🙂

 

 

 

 

Facebook komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *