7 dôvodov prečo RADŠEJ cestujem sama

7 dôvodov prečo RADŠEJ cestujem sama
4.4 (87.27%) 11 votes

Prečo radšej cestujem sama? Z vlastnej skúsenosti viem, že viacero ľudí, ktorí túžia cestovať po svete riešia práve túto dilemu. Možno ju práve riešiš aj ty. Cestovať sám alebo si nájsť nejakého parťáka? Sama som si túto otázku položila niekoľkokrát. Z akéhosi neznámeho dôvodu som sa vždy snažila zlanáriť niekoho, kto by šiel do toho so mnou. Chyba. 😀 Hovorila som si, že keď budeme dvaja, tak to bude jednoduchšie. V niektorých smeroch určite áno. Všetko má však svoje pre a proti. Veď vieš. Vyskúšala som si teda obe varianty na vlastnej koži a osobne vidím viacero výhod práve v sólo cestovaní.

Áno, radšej cestujem sama. Prečo?

Cestujem sama
Sardínia bola prvým miestom, kam som vycestovala úplne sama. Keď klikneš na foto, zobrazí sa ti môj článok, ktorý som o Sardínia napísala. Čítaj a choď aj ty. Odporúčam.

 

1. Nemusím sa nikomu prispôsobovať

Nie že by som sa prispôsobiť nedokázala. Nerobím to však veľmi rada. Život je príliš krátky na to, aby som sa prispôsobovala niekomu inému. Jedine, že by za to ten človek stál. 🙂

Takže keď máš s niekým tráviť 24 hodín denne, 2 krát si radšej premysli, kto tým človekom bude. Pokiaľ teda nie si chodiaca trpezlivosť. Inak môže nastať problém.

Cestujem sama
26. december 2014 – Vianoce v Portugalsku, (fake smile?) 😀 Áno, takto vyzerá december v Portugalsku. Alebo Portugalsko v decembri? To bolo dávno. 🙂

 

2. Nemusím na nikoho čakať

Čakanie. Tak to je aspoň u mňa kapitola sama o sebe. Nenávidím čakanie. Tráviť niekoľko hodín denne neustálym čakaním na toho druhého je pre mňa smrrrrť.

Ak si teda podobné stvorenie ako ja a vždy sa snažíš prísť všade načas, tak určite neber so sebou niekoho, kto to má opačne.

Poznámka: Nedávno som sa vrátila z Malajzie a Thajska, kde bolo fakt super, ale so 16 člennou posádkou ľudí by som už určite nešla. Občas mám pocit, že polovicu každého dňa som strávila čakaním. 😀

Cestujem sama
Výlet Malajzia/Thajsko. Skvelá partička. Ale ako počítam, tak počítam. Je nás tu 10. Čím to bude? 😀

 

3. Nikto mi neuberá energiu svojimi super negatívnymi pripomienkami

Keď som niekde na potulkách svetom, neexistuje príčina, prečo by som sa usmievať nemala. Mám taký ten syndróm, ktorý zabezpečuje moje 100% pozitívne myslenie. A prekvapivo sa vždy spustí, keď cestujem.

Mám však šťastie na ľudí, ktorí fungujú ako rušičky všetkého pozitívneho. Predstav si, že si tak kráčaš po uličkách mestom, slnko svieti, voda láka a popri tebe kráča človek, ktorý nonstop na niečo frfle…

Fuuu, toto vážne nemusím. Si radšej pokecám sama so sebou.

 

4. Nikto ma nenúti piť, keď nechcem

Musím sa priznať, že nikdy som nepochopila ľudí, ktorý s cestovaním spájajú alkohol. Také to, že poďme na trip po Európe a zoberme si so sebou nejakú tú fľaštičku. Nikomu to neberiem, ale v tomto prípade by sme určite cestovateľskú dvojicu nevytvorili. Počas mojich ciest mám trošku iné priority.

Ale nebolo to tak vždy. Raz som bola v Paríži a kvôli takýmto neduhom som nebola na Eiffelovke. Fakt.

Nie som na to pyšná (ani mama o tom nevie), ale aspoň mám dôvod sa tam vrátiť. 🙂

 

5. Rozhodujem sama za seba

Ráno vstanem, keď budem chcieť. Najesť sa pôjdem, keď budem hladná. Na pláž pôjdem, keď budem mať chuť ísť na pláž.
Kam a kedy pôjdeš , čo a ako urobíš – o tom všetkom rozhoduješ len ty sám. Myslím, že viac netreba dodať.

 

6. Keď cestujem sama, všetko okolo seba vnímam úplne inak

A to doslova. V tomto vidím obrovský rozdiel. Keď cestuješ sám dá ti to vnútorne oveľa viac ako keď cestuješ s niekým. Odporúčam to každému skúsiť aspoň raz za život.

Oveľa viac dokážeš vnímať každú maličkosť, ktorá sa okolo teba odohráva. Všímaš si viac vecí, pretože nie si rušený nikým a ničím. V neposlednom rade prídeš na to, čo v živote chceš a čo je pre teba dôležité.

Cestujem sama
Barcelona ako na dlani. Jedno z miest, kam sa kedykoľvek rada vrátim.

 

7. Staneš sa nezávislým

Určite poznáš tú situáciu, keď si niekde s kamošom, niečo riešite a ty mu povieš: “Ok, ale ty ideš prvý”. Alebo: “Ok, ale opýtaj sa to ty”. Tiež som kedysi taká bola. Hanbila som sa prihovoriť cudziemu človeku. (fakt nechápem prečo) 😀

Keď cestuješ sám táto možnosť spoľahnúť sa na niekoho iného automaticky odpadá. Keď niečo potrebuješ, musíš všetko vyriešiť a zajednať ty sám. Tento bod by som spojila aj so zvýšením tvojho sebavedomia. Keď sa vrátiš domov, budeš mať pocit, že dokážeš všetko. 

 

Na záver 1 dôvod prečo nie

Sem-tam sa zastavíš a povieš si, že by bolo fajn, keby všetky tieto zážitky niekto zdieľal spolu s tebou.

A preto si budem teraz trošku protirečiť a priznám sa, že by som najradšej cestovala vo dvojici. Musí to však byť človek, s ktorým by sme si natoľko sedeli, že by to celé fungovalo. A takého som ešte nestretla.

Stotožňujem sa ale s jednou múdrou vetou, ktorú mi raz niekto povedal.

Cestovať sám je 100-krát lepšie ako necestovať vôbec. Takže sa nenechaj odradiť a choď do toho.

Cestujem sama
Londýn 2016. Občas si so sebou pribalím mladšiu sestru, ktorú považujem za najlepšieho parťáka – to bude tým, že ma vždy poslúcha. Musí. 😀

 

 

A čo ty? Cestuješ radšej sám alebo svoje zážitky zdieľaš s niekým blízkym? Daj mi vedieť v komentároch – dole pod článkom. 🙂

 

Facebook komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *