Babská jazda na Sicílii: Ako som mamču vzala prvý krát k moru

Babská jazda na Sicílii: Ako som mamču vzala prvý krát k moru
5 (100%) 10 votes

“Babská jazda trochu inak.” Prečo inak?

Celé sa to začalo ešte niekedy v priebehu minulého roka. Žila som v Anglicku a chodievala domov raz za 3 mesiace na 1 týždeň. Vtedy si uvedomíš, čo pre teba znamená najbližšia rodina a priatelia. Nie že by som si to dovtedy neuvedomovala, ale keď máš 20 rokov, chodíš do školy, prídeš domov a tam navarené a upratané, tak ti to príde úplne normálne. Život gombička. Zrazu jedného dňa, keď si z domu preč a všetky veci sú len na tebe, uvedomíš si, čo všetko pre teba rodič celý život robí. 

 

babská jazda
Moja máma je zároveň môj najlepší priateľ. A tak to má byť. 🙂

 

S ňou aj na kraj sveta.

 

 

Babská jazda na Sicílii alebo ako to celé vzniklo

Jedného dňa, keď som prišla z Anglicka domov a bola som šťastná, že vidím mamu, začala som premýšľať ako by som ju mohla potešiť. Napadlo mi, že ju musím budúce leto vziať na dovolenku. Vedela som, že by veľmi chcela ísť k moru, ale nikdy na to akosi nebol čas ani peniaze. Prešiel viac ako polrok a ja som sa vrátila domov zas na nejakú dobu.

Povedala som si, že kedy keď nie teraz. Všetko hralo ako malo, stačilo kúpiť letenku a oznámiť mamči, že pôjde na jej prvú dovolenku v živote. Minulý rok som navštívila Sardíniu a bola to paráda, tak som sa rozhodla, že tento rok zavítame na susedný ostrov.

Pamätám si, že keď som jej povedala, že nás čaká babská jazda na Sicílii, jej reakcia bola taká akoby som jej povedala, že zajtra ideme do mesta na nákup. 😀 Neskôr mi povedala, že sa zľakla, lebo nikdy nikde nebola a taktiež neletela.

 

Naša babská jazda sa začala na letisku v Bratislave. A tak mamča zistila, že strach z lietania bol zbytočný.

 

7 krásnych dní na talianskom ostrove Sicília

Leteli sme z Bratislavy do mesta Trapani. Rozhodla som sa, že neostaneme len na jednom mieste, lebo to by bola škoda a mňa by 7 dní na jednom mieste určite porazilo. 😀 Naplánovala som to tak, že 1 deň prespíme v Trapani, na ďalší deň odídeme na sever do San Vito lo Capo a posledné 2 dni sa znova vrátime do Trapani, kde pôjdeme na výlet do mesta Erice. Hrubý plán vyšiel a prešli sme ešte viac.

 

1. zastávka – Trapani

Prvý deň v Trapani sme sa ubytovali u jednej Talianky, ktorá bola skvelá, ukázala nám všetky top miesta, ktoré vidieť, reštiky kam sa ísť najesť a odpovedala na všetky otázky, ktoré som na ňu mala. Za jedno poobedie sme prešli veľkú časť centra. Ochutnali typickú taliansku zmrzlinu v brioške, kochali sa prírodou v okolí a užívali si skvelú atmosféru všade naokolo.

 

babská jazda
Takto Sicílčania jedia zmrzlinu. Pistáciová slaná zmrzlina v brioške. Táto kombinácia mi moc nechutila. Ale inak bola zmrzlina top!

 

babská jazda
Samozrejme čerstvé ovocíčko na každom kroku.

 

Veľký park v centre mesta – Villa Margherita. Moje obľúbené miesto v Trapani.

 

San Vito lo Capo

Ďalší deň nás čakal presun do mesta San Vito lo Capo na sever Sicílie. Po príchode do mesta mi začal štrajkovať telefón, takže mi ujo gúgl nepomohol. 😀 Rozmýšľala som, čo urobím a ako zistím kadiaľ sa dostať k nášmu ubytovaniu. Po ceste sa pri nás zastavil jeden zlatý černoch a rozhodol sa nám pomôcť. Zo svojho mobilu zavolal na naše ubytko a o pár minút sme už nastupovali do auta ku Gasparemu, ktorý nás ubytoval.

Ja si nejako na ubytko nepotrpím, ale toto bolo vážne top topov. Totálne milý týpek, krásna veľká izba, súkromná terasa, luxusné raňajky. Mega!

San Vito lo Capo je menšie mesto a tak sme ho prešli za tých pár dní úplne celé. Krásna pláž, príroda, milí a ochotní ľudia. Gaspare nám vybavil odvoz do národného parku Zingaro, ktorý sa nachádza 11km od mesta.

 

babská jazda
Horu Monte Monaco je vidieť azda z každej časti mesta San Vito.

 

babská jazda
Pohodička na pláži pri západe slnka.

 

babská jazda
Jeden deň sme sa prešli k majáku na okraji mesta. Nikto nikde, len my, majákos a ten výhľad na okolie.

 

 

Národný park Zingaro

Zingaro som vôbec nemala v pláne a nakoniec to bolo pre mňa top miesto, ktoré som na Sicílii videla. To je vždy tak. Neplánované veci bývajú tie najlepšie.

Ide o národný park, ktorý môžem opísať ako nádherné nedotknuté miesto. 3 hodiny sme šli a šli a nonstop sa kochali krásnou prírodou a výhľadmi, ktoré toto miesto ponúka. Po 3 hodinách, keď sme už cítili, že nám odchádzajú nohy sme sa rozhodli otočiť a ďalšie 3 hodiny ísť späť. V ten deň sme prešli 14km trasu.

Pre maminu to bol tiež top zážitok a úplne som videla aká je šťastná a zároveň pyšná sama na seba, že to zvládla. Keďže doma žije tak, že z roboty domov a z domu do roboty. Preto to bol aj pre mňa neopísateľný zážitok, keď som na nej videla ako si to užíva a teší sa zo života.

 

babská jazda
Súkromné pláže v národnom parku.

 

babská jazda
Babská jazda v jaskyni? 😀 To hej – jaskyňa Grotta dell´ Uzzo

 

babská jazda
Keby mám pomenovať jednu vec, ktorú ti Zingaro ponúka, tak sú to dychberúce výhľady.

 

babská jazda
Príroda je pán čarodej.

 

Tonnara dell Secco

Jeden deň, keď sa mi zdalo, že mamina je už unavená, uznala som za vhodné, že si dáme chill day a nebudeme nič robiť. Po 30 minútach na izbe som jej povedala, že sa asi unudím k smrti a musím niekam ísť. Začala sa smiať a povedala, že ide so mnou.

Našla som na nete, že 45 minút peši sa nachádza opustené miesto bývalej továrne, kde kedysi rybári lovili a spracovávali tuniaka. Cesta bola kľukatá, boli sme jediní chodci na hlavnej ceste. Ale ja som tam proste musela dojsť. A aj sme došli. Len my dve, more, krásny výhľad na okolitú prírodu a jedna krava, ktorej sa mamča bála. 😀 Veľmi rýchlo som jej ale vysvetlila, že tá krava sa nás určite bojí viac ako my jej.

 

  • Keď hovorím o strachu, všimla som si, že veľmi veľa ľudí má strach z rôznych vecí. Z čohokoľvek. A pravdepodobne z toho dôvodu nevidia veci pozitívne a nežijú život slobodne a naplno. Za 7 dní sa mamča zbavila strachu z lietania, z cudzích ľudí, z nekonečného mora, z cudzích jazykov.

 

  • Všetko je na svete možné, len sa človek nesmie báť, trošku sa prekonať a potom ide všetko ľahšie. A ten pocit po prekonaní strachu je na nezaplatenie. To len taká vsuvka.

 

babská jazda
Tonnara dell Secco – bývalá továreň na spracovanie tuniaka + naša čierna kamka.

 

babská jazda
Babská jazda s mamuškou.

 

Historické mesto Erice

Po návrate zo San Vita sme ešte šli do mesta Erice. Je to historické mesto, ktoré leží 751 m.n.m. Dostanete sa tam buď autobusom alebo lanovkou, ku ktorej sa pohodlne dostanete autobusom z mesta Trapani. Odporúčam ísť lanovkou. Ten výhľad a menší adrenalín stojí za to.

V meste Erice som znova zažila niečo prvý krát. 5 minút som sa tam cítila ako v predminulom storočí, obklopená hradbami a starobylými budovami, 5 minút ako na Sibíri. Oblaky tam šli takou rýchlosťou, že 4 ročné obdobia sa zmenili behom 30 sekúnd.

 

babská jazda
Takýto výhľad z okna po prebudení by som brala aj každý deň.

 

babská jazda
Rozprávkovo.

 

 

babská jazda
Pohľad na celé Trapani a okolie na nezaplatenie.

 

babská jazda
Túto fotku milujem. 😀 Sibííííííř

 

 

Je toho veľmi veľa, čo človek môže na Sicílii vidieť. Domáci mi odporúčali mesto Marsala, určite musí byť zážitok vidieť sopku Etna, takisto hlavné mesto Palermo, kde sme neboli. Mohla by som vypísať ďalších sto miest. Za 7 dní sa to všetko ale nedá. Mne to však vôbec nevadí. Keď niekde cestujem na pár dní, nejde mi o to, aby som videla 100 miest na 5 minút.

Chcem zažiť chuť kultúry, miestneho jedla,spoznať miestnych ľudí. A že Taliani sú vážne ukričaný národ. 😀 Toto všetko a ešte viac sme za tých pár dní stihli a čo je hlavné? Toto bola prvá dovolenka pre moju mamu, ktorú si naplno užila. A to bol pre mňa najdôležitejší cieľ tejto cesty.

 

babská jazda
Babská jazda na Sicílii dopadla skvele. Už teraz premýšľam, kam mamču vezmem nabudúce. 🙂 Rím, Paríž,Benátky..?

 

Ak sa chystáš na Sicíliu a konkrétne do provincie Trapani aj ty, pripravila som si pre teba krátky e-book. Nájdeš v ňom tipy na najlepšie cenovo dostupné reštaurácie, krátke výlety, odpoveď na otázku, ktoré ubytovanie áno, ktoré nie. Taktiež ceny autobusov a to, koľko taký výlet vyšiel nás dve. Stačí vyplniť tvoj email v políčku nižšie a stiahnuť si e-book.

Ciao. 🙂

Facebook komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *